English French German Italian Japanese Chinese Russian Spanish
Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Son Makaleler
Özcan Şimşek
UPI UNVANLARI

UPI UNVANLARI

Uluslararası Fotoğrafçılar Birliği _ UPI unvanlarını alabilmek için ya en az 1 yıllık UPI &uu Devamı..

Özcan Şimşek
FIAP ÜNVANLARI Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu - FIAP tarafından verilen fotoğraf unvanları nedir? Anlamları nedir? Biliyor musunuz? FIAP'ın Devamı..
Özcan Şimşek
SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI

 4 Ağustos 2004 tarihinde dünyanın önemli basın organlarında küçük bir haber yayınlandı. Fransız f Devamı..

Facebook
Haber Bülteni
Ad Soyad :
E-Mail :
Onursal Başkanımız

Sayın Kamil DÜRÜST, grubumuz ve şimdiki derneğimizin kurucusu. Sanatın her dalına, fotoğraf sanatına bir ömür vermiş büyüğümüz...

 
1924 yılında İstanbul'da doğdu. 1954 yılında bir turizm bürosu açmakla başladığı ticari hayatı yaklaşık kırk yıl sürdü. Hayatı boyunca sanatla meşgul oldu. 1952 yılında İleri Türk Musikîsi Konservatuarı, 1959-1960 yıllarında da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi akşam kurslarına devam etti ve resim çalışmalarını hocası Sayın Şeref AKDİK atölyesinde sürdürdü. Grup sergilerine katıldığı gibi, kişisel sergiler de açtı ve Ankara Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin sergilerine kabul edildi. Resimleri halen resmi ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.
 
Ressamlığı yanında 1966 yılında, halen üyesi olduğu, İFSAK'ın (İstanbul Fotoğraf ve Sİnema Amatörleri Klübü) çalışmalarına katıldı. Yurt içinde ve dışında çeşitli sergiler açtı.
 
1969 yılında, hocası Sayın Celal Esat ARSEVEN'den sanat tarihi dersleri aldı. Sayın Arseven ve mimar Sayın Ekrem Hakkı AYVERDİ beyefendinin teşviki ile Türkiye sınırları dışında kalmış Osmanlı mimarî eserleri konusunda çalışmaya başladı. Avrupa dahil, Türkî ve Arap devletlerinin bir çoğunda konu ile ilgili araştırmalar yaptı ve sergiler açarak bildiriler yayınladı. Bu çalışmaları halen devam etmektedir.
 
1972 yılında, Türkiye Turing Otomobil Kurumu'na üye olması için gelen teklifi kabul etti ve faaliyetler konusunda fikir birliği içinde olduğu Genel Müdür Sayın Çelik GÜLERSOY ile kurum olarak takdir edilen,unutulmayacak güzel çalışmalar yaptı.
 
Genel olarak, çalıştığı konularla ilgili yazıları Turing, Türkiyemiz, Milli Kültür, Ankara Sanat, Musikî, Röleve ve Restorasyon gibi dergilerde ve çeşitli gazetelerde yer aldı. Düşüncelerini yazdığı "Özdeyişler 1" ve "Özdeyişler 2" ile "Kıbrıs Rehberi" kitaplarını yayınladı. Halen, Özdeyişler kitabının yeni ilavelerle 3. baskısını hazırlamakta.
 
1986 yılında Marmaris'e yerleşti. Bir doğa dostu olarak kurduğu "Doğa ve Fotoğraf Dostları Grubu", faaliyetlerini bugün bir dernek olarak sürdürmekte olup Sayın Kamil DÜRÜST hala aktif olarak bu oluşumda yer almakta ve önderliğini sürdürmektedir.
 
2001 yılında dönemin belediye başkanından gelen teklif üzerine Marmaris Belediyesi'nin fahri olarak bir devre sanat danışmanlığını yaptı.
 
2003 yılında ise Marmaris ve çevresini konu alan MARMARİS kitabını yayınladı. Marmaris Belediyesi'nin, 2. Bahar Sosyal Tesisleri'nde tahsis etmiş olduğu 2 salondan birinde 10.000 kitaplık kütüphanesini ve çeşitli belgelerden oluşan arşivini kurdu. Diğer salonda ise yine halka açık musikî, fotoğraf, resim, geleneksel sanatlar konularını içeren kültürel ve sanatsal faaliyetlerini devam ettirmekte iken 22 Kasım 2014 tarihinde 90 yaşında Hakkın Rahmetine kavuşmuştur.