English French German Italian Japanese Chinese Russian Spanish
Üye Girişi
Kullanıcı Adı :
Şifre :
Tarihçe
Son Makaleler
Özcan Şimşek
UPI UNVANLARI

UPI UNVANLARI

Uluslararası Fotoğrafçılar Birliği _ UPI unvanlarını alabilmek için ya en az 1 yıllık UPI &uu Devamı..

Özcan Şimşek
FIAP ÜNVANLARI Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu - FIAP tarafından verilen fotoğraf unvanları nedir? Anlamları nedir? Biliyor musunuz? FIAP'ın Devamı..
Özcan Şimşek
SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI

 4 Ağustos 2004 tarihinde dünyanın önemli basın organlarında küçük bir haber yayınlandı. Fransız f Devamı..

Facebook
Haber Bülteni
Ad Soyad :
E-Mail :
Tarihçe
1997 yılında M. Kamil Dürüst önderliğinde Doğa Dostları Grubu'nun fotoğraf sanatına ilgi duyan üyeleri tarafından kurulmuştur.
 
Her meslekten üyesi olan grup, bugün artık bir dernek olup; sanatsal kaygıyla, pozitif düşünerek ve kar amacı gütmeksizin faaliyetlerini sürdürmektedir.
 
1999 - 2002 yılları arasında Marmaris Belediyesi Sanat Danışmanı ve MARFOD Onursal Başkanı M. Kamil Dürüst' ün desteğiyle grup üyeleri, MARTAV Salonunda temel fotoğraf eğitim seminerleri, saydam gösterileri ve sergiler düzenlemiştir.
 
MARFOD, yerli-yabancı dernekler, çeşitli eğitim-öğretim kurumları, ve pek çok kuruluş ile işbirliği yapmaktadır. Bugüne kadar Sofya Fotoğraf Kulübü, İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğraf Sanatı Kurumu (Ankara), Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği, İstanbul Fotoğrafevi, Fethiye Sanat Kampı, Yerkesik Spor,Yerkesik Belediyesi, Köyceğiz Turizm ve Çevre Derneği, Gökova ve Akyaka’yı Sevenler Derneği, Marmaris Atölye Resim ve bazı üniversitelerin güzel sanatlar fakültesi öğretim üyeleri ile eğitim seminerleri, sergiler, saydam gösterileri, söyleşiler, imza günleri gibi çeşitli etkinlikler düzenlemiştir. Bu kurumlardan gelen konukların, Marmaris’ te iyi fotoğraf çekimleri yapabilmeleri için tüm olanaklar sağlanmış, bu çalışmalar Atlas, Gezi, Voyager, Gate ve Fotoğraf dergilerinde yayınlanmıştır. Çalışmaların bazıları Türkiye’nin çeşitli illerinde yapılan sergi ve saydam gösterilerinde de yer almış olup Marmaris’ in tanıtımına katkı sağlanmıştır.
 
MARFOD, kentimizin sanat hayatında birçok ilkleri de gerçekleştirmiştir. Kentimizde ilk kez bir kaymakam karma fotoğraf sergimize yapıtlarıyla katılmış, şimdi Bartın valisi olan Sayın İsa Küçük MARFOD karma saydam gösterisi ile dialarıyla dikkati çekmiştir.
 
“Atlas Tır” davet edilmiş ve Marmaris ilk kez gezici bir sergiyle tanışarak, yoğun ilgi göstermiştir. Aynı akşam gene Atlas Dergisi tarafından Atatürk Meydanı’ nda açık havada yapılan saydam gösterisi boyut açısından en büyük olma özelliğini hala korumaktadır.
 
Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim üyesi Sayın Emrah Emin Yerce’nin sergisinde yer alan eserlerin boyutlarının büyük olması da Marmaris’ teki ilklerden biridir.
 
Uzun yıllardır MARFOD üyesi olan şimdi Yerkesik Belediyesi Başkanı Sayın Mustafa Karadağ, Muğla yöresinde sergi açan ilk ilçe belediye başkanıdır.
 
Kurucu başkanımız Sayın M. Kamil Dürüst, MARMARİS'i son derece kapsamlı olarak anlatan bir kitap hazırlayarak gene bir ilki gerçekleştirmiştir. Kitapta, üyelerimizin fotoğraflarına da yer vererek genç fotoğrafçıları desteklemiş ve cesaretlendirmiştir. Grup üyeleri ulusal fotoğraf yarışmalarına katılarak bir çok derece ve mansiyonlar almışlardır.